You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Badania Laboratoryjne


Badanie krwi



Logo diagnostyka WYNIKI ONLINE PRZYGOTOWANIE PACJENTA DO BADANIA

Większość badań powinno się wykonywać na czczo, między godziną 7:15 a 9:30 rano. Przy badaniach obejmujących profil lipidowy i wątrobowy zaleca się w dniu poprzedzającym badanie spożycie lekkostrawnej i nie obfitej kolacji w porze zapewniającej 14 godzinną głodówkę (pić można w tym czasie wodę mineralną niegazowaną lub słabą herbatę bez dodatków). Zażywanie leków w danym dniu musi być ustalone z lekarzem i ściśle związane z celem danego badania. Przed pobraniem krwi pacjent powinien w miarę możliwości odpocząć 10 - 15 minut w pozycji siedzącej. Dopuszcza się możliwość pobierania materiału w innych porach, z zaznaczeniem godziny pobrania. Decyzja o czasie pobrania uzależniona jest od celu badania. Pacjent powinien uprzedzić osobę pobierającą, jeśli mdleje – podjęte zostaną wówczas odpowiednie środki zaradcze. Po pobraniu krwi należy zjeść coś pożywnego – śniadanie lub kawałek czekolady.



NIE NALEŻY

Wykonywać badań po intensywnym wysiłku fizycznym i 48 godzin po spożyciu alkoholu. W miarę możliwości ograniczyć spożycie leków w tym także witaminy C. Jeśli pacjent przyjmuje leki mające wpływ na poziom oznaczanego parametru należy ustalić to z lekarzem i poinformować osobę pobierającą krew.



UWAGA!

W przypadku niemowląt i małych dzieci dopuszczalne jest podanie lekkiego śniadania, bo nie wpływa ono istotnie na większość prostych , rutynowych badań, z wyjątkiem poziomu glukozy.



Badanie moczu



PRZYGOTOWANIE PACJENTA DO BADANIA

Przed planowanym badaniem moczu zaleca się: Nie wykonywać wzmożonego wysiłku fizycznego. W dniu poprzedzającym badanie można normalnie spożywać posiłki i przyjmować płyny. Nie należy oddawać moczu do badania w okresie miesiączki u kobiet oraz powstrzymać się od stosunków płciowych przynajmniej na dzień przed oddaniem moczu do badania. Pacjent musi zaopatrzyć się w jednorazowe naczynie przeznaczone do pobrania (dla niemowląt woreczki) i transportu moczu do laboratorium. Porcja moczu powinna mieć objętość 50 – 100 ml i powinna pochodzić ze środkowego strumienia (przy oddawaniu moczu pierwszą porcję oddać do muszli toaletowej, następnie strumień skierować do naczynia, pozostały mocz znowu oddać do muszli). Oddanie moczu powinno być poprzedzone dokładnym umyciem narządów płciowych w okolicy ujścia cewki moczowej. Rodzaj próbki moczu zależy od rodzaju badania jakie ma być wykonane i od okoliczności wykonania badania:


  • Pierwsza poranna próbka moczu oddana bezpośrednio po spoczynku nocnym w pozycji leżącej, trwającym nie mniej niż 8 godzin, w tym przynajmniej 4-godzinnym gromadzeniu moczu w pęcherzu. Jest uważana za standardową próbkę do badania moczu ze względu na większe jego zagęszczenie oraz możliwość namnażania się bakterii w pęcherzu.
  • Druga poranna próbka moczu oddana 2-4 godzin po pierwszej. Wygodniejsza przy badaniach w trybie ambulatoryjnym.
  • Przypadkowa próbka moczu uzyskiwana zazwyczaj od pacjenta zgłaszającego się do lekarza z ostrą dolegliwością.
  • Mocz dobowy.

Zbiórkę dobową moczu rozpoczyna się od drugiego oddania moczu w danym dniu, a kończy na pierwszym oddaniu dnia następnego (pierwszy poranny mocz należy oddać do toalety, następne oddawać do naczynia, zbiórkę kończymy na oddaniu do naczynia porannego moczu dnia następnego). Naczynie do zbiórki powinno być na tyle duże, aby pomieścić całą objętość zebranego moczu. Materiał – w trakcie zbiórki – należy przechowywać w temperaturze około 4°C. Po zakończeniu zbiórki należy dokładnie zmierzyć objętość moczu, a następnie dokładnie wymieszać i pobrać około 30 – 50 ml moczu i umieścić w jednorazowym plastykowym pojemniku. Pojemnik należy dokładnie podpisać. Na pojemniku koniecznie należy podać objętość dobowej zbiórki.


UWAGA!

Naczynie z moczem należy dostarczyć do laboratorium w jak najkrótszym czasie (do 2 godzin).

WYNIKI ONLINE www.wyniki.diag.pl

BADANIA RTG


PRZYGOTOWANIE PACJENTA DO ZDJĘCIA KRĘGOSŁUPA ODCINEK LĘDŹWIOWY LUB ZDJĘCIA POGLĄDOWEGO JAMY BRZUSZNEJ

W dniu poprzedzającym badanie:

  • Lekkostrawna dieta bez warzyw, owoców, chleba razowego, smażonych i pieczonych potraw, wody gazowanej, kawy i papierosów

W dniu badania pacjent zgłasza się do pracowni RTG po lekkim śniadaniu (czerstwa bułka, gorzka herbata)



SPIROMETRIA


PRZYGOTOWANIE PACJENTA DO BADANIA

Nie jest wskazane spożywanie obfitych posiłków oraz palenie tytoniu na około 1 godzinę przed badaniem. Przeprowadzenie badania wymaga ścisłej współpracy Pacjenta z osobą wykonującą badanie.



BADANIA USG


PRZYGOTOWANIE PACJENTA DO BADANIA USG JAMY BRZUSZNEJ

  • dwa dni przed planowanym badaniem nie należy jeść pokarmów wzdymających
  • na badanie należy zgłosić się na czczo (6 godzin nic nie jeść)
  • nie należy pić napojów gazowanych


Array
(
    [id] => diagnostyka
)